לשהות

אוריינות סמים

"מזעור נזקים היא גישה שמציעה נקודת מבט אינטגרטיבית והוליסטית יותר למערכת היחסים בין אנשים לסמים. היא מבוססת על ההבנה כי שינוי התודעה היה מאז ומתמיד צורך אנושי בסיסי וכי סמים הם חלק בלתי נפרד מחיינו כבני אדם."

ממזעור נזקים לאוריינות סמים

* אין באמור לעודד שימוש בסמים לא חוקיים, שימוש בסמים יכול להיות מסוכן והוא מנוגד לחוק במדינת ישראל. המידע המוגש כאן הוא להעשרה וככלי עזר למזעור נזקים בלבד.

מזעור נזקים היא גישה שמציעה נקודת מבט אינטגרטיבית והוליסטית יותר למערכת היחסים בין אנשים לסמים. היא מבוססת על ההבנה כי שינוי התודעה היה מאז ומתמיד צורך אנושי בסיסי וכי סמים הם חלק בלתי נפרד מחיינו כבני אדם. בניגוד לגישה של המלחמה בסמים ששמה את הדגש על צמצום השימוש בהם, גישה שהוכיחה את עצמה ככישלון מוחלט ב-100 שנים האחרונות, גישת מזעור הנזקים מבקשת להעביר את הדגש לצמצום הנזקים של השימוש על המשתמש והסביבה שלו. למעשה, אנחנו כבר מיישמים את גישת מזעור הנזקים בתחומים רבים בחיים שלנו – 

אנחנו לא מונעים מאנשים לנסוע ברכב משום שזה מסוכן, אנחנו פשוט שמים חגורת בטיחות, 
אנחנו לא מתנזרים מיחסי מין כי יש בזה סיכונים, אנחנו משתמשים באמצעי מניעה,
אנחנו לא אוסרים על מקצועות שיש בהם סיכון, אנחנו מפתחים פרוטוקולים של בטיחות וגיהות במקום העבודה.

בדומה לדברים אחרים בחיים שלנו, סמים הם כלים שיכולים להביא לחיים שלנו צמיחה, הנאה וריפוי, או קושי, סבל וכאב. כמו עם כלים אחרים, מה שאנחנו נקבל מהם תלוי באופן שבו אנחנו נעשה בהם שימוש, ובמידת הידע שיש לנו עליהם לצורך כך. משום שאנחנו לא משתמשים בביטוי "מזעור נזקים" בכל תחום אחר בחיים שלנו בו אנחנו עושים שימוש בגישה, אני מציע לוותר עליה גם בהקשר של סמים, ולעבור לביטוי הוליסטי יותר – אוריינות סמים.

אוריינות סמים מורכבת ממספר תחומים מרכזיים – הבנת המדע שמאחורי סמים וההשפעה שלהם על הגוף והנפש שלנו, פרקטיקות שונות של מזעור נזקים ושימוש אחראי המבוססות עליו, והבנת מערכות היחסים שאנחנו מייצרים עם סמים שונים. דרך הבנת שני התחומים הללו, אנחנו יכולים להבין טוב יותר את הסכנות וההזדמנויות שכל חומר יכול להביא לחיים לחיים שלנו וכתוצאה מכך לקבל החלטות מושכלות לגבי השימוש שלנו בהם.

מאז 2017 יצא לי ליזום ולקחת חלק במגוון רחב של פרויקטים שונים של מזעור נזקים ואוריינות סמים, בינהם מעגלי אינטגרציה לחוויות פסיכדליות, הקססונית למטייל המצטיין, התנדבות במרחבים בטוחים, ועוד. מאז הקיץ של 2021 אני כותב את "בתודעה", מדור שבועי על סמים ומזעור נזקים בטיים אאוט תל אביב, בו תוכלו למצוא מדריכים למזעור נזקים, כתבות כלליות על גישת מזעור הנזקים, והגות על פסיכדליה, סמים ומקומם בחברה. 

אני מעביר הרצאות וסדנאות אוריינות סמים, אותן ניתן להתאים אישית לצרכים שלכם כקבוצה או כארגון.

אוריינות פסיכדלית

מבין כל משפחות הסמים, פסיכדלים הם המשפחה הכי מורכבת ומעוררת עניין – LSD, פטריות פסילוסיבין, איוואסקה, ועוד. מצד אחד, במשך שנים סיפרו לנו שהם חומרים מסוכנים שגורמים למחלות נפש קשות. מצד שני, הולכים ומצטברים מחקרים שמראים שלפסיכדלים פוטנציאל רב לריפוי נפשי, התפתחות רוחנית, וחקר התודעה. כמו סמים בכלל, פסיכדלים הם כלים שיכולים להביא הרבה טוב או הרבה רע לחיים שלנו, הכל בהתאם לשימוש שלנו בהם.

בניגוד לסמים רבים שניתן לסכם את עקרונות השימוש בהם בקצרה באופן יחסי, לפסיכדלים השפעה הרבה יותר מורכבת ולכן גם השימוש הנכון בהם הוא הרבה יותר מורכב. כדי לעשות בהם שימוש בטוח ומטיב, עלינו להבין לעומק את ההשפעה שלהם על התודעה שלנו דרך הבנה כוחם של סט וסטינג, היכרות עם תיאוריות רוחניות והתפתחות התודעה, תורות גוףנפש, הבנת השימוש בטקסיות לחידוד וביטוי הכוונות ועוד. 

אני מציע תהליכים אישיים של הכנה ואינטגרציה לחוויות פסיכדליות.

דפוסים התמכרותיים

בקרוב…